SUCHÉ NEBO SLADKÉ ANEB CUKR V SAKÉ

  • Nihonshudo (angl. sake meter value, zkráceně SMV) popisuje hustotu saké
  • SMV se ve většině případů pohybuje mezi -15 až +15, průměrné SMV je mezi +4 a +5
  • Kladné hodnoty značí spíše suché saké, záporné hodnoty spíše sladké
  • Hodnoty nad +15 a pod -15 jsou považovány za extrémní
  • To, jestli vnímáme chuť saké jako suchou nebo sladkou, mají vliv i jiné faktory než obsah cukru. Například obsah kyselin, vůně, obsah alkoholu

V ochutnávkách často zmiňuji, že saké je suché nebo sladké. Co to znamená? Kde se bere cukr v saké? Tyto otázky si zodpovíme v dnešním příspěvku. Musím předem varovat, že tento text je určený pro nadšence, kteří chtějí saké poznat hlouběji.

Extrémně suchí saké se SMV +17
Yamaturu Junmai ginjo se SMV +17 patří mezi extrémně suchá saké
Původ cukru v saké

Když pominu stolní saké, do kterého je povoleno přidávat cukr, tak prémiové saké se vyrábí jenom z rýže a vody. V některých případech je povoleno přidat malé množství čistého alkoholu. Pro alkoholové kvašení je nezbytný cukr, jenže v rýži žádný nanajdeme. Proto musí sládci pomocí enzymů, které produkuje plíseň koji, nastartovat enzymatické reakce, při nichž se škroby v rýži začnou štěpit na cukry. Více o koji najdete v příspěvku zde. Takto vzniklými cukry se živí kvasinky, které na oplátku produkují alkohol a oxid uhličitý . Veškerý cukr, který v prémiovém saké je, vznikl rozkládáním škrobů obsažených v rýži.

Sake meter value, aneb Míra sakéovosti

Podobně jako u vína, lze základní chuť saké popsat jako suchou nebo sladkou. V Japonsku používají k určení toho, jestli je saké sladké nebo suché, tak zvané nihonshudo. Někdy ho najdete uvedené na etiketě nebo ve specifikacích jako Sake Meter Value (zkráceně SMV), jindy vůbec. Můžeme si to pro názornost volně přeložit do češtiny jako „míra sakéovosti„. SMV udává hustotu saké o teplotě 15°C v porovnání s hustotou vody o teplotě 4°C (to je voda nejtěžší). Hustota saké se měří pomocí hustometru. Jedná se o baňku se stupnicí, která se ponoří do kapaliny. Podle toho, jak hluboko baňka klesne, nám hladina měřené kapaliny ukáže hodnotu na stupnici hustometru. Představu si můžete udělat dle mé amatérské kresby níže.

Měření hustoty kapaliny hustometrem
Hustometr ponořený do saké ukazuje hodnotu SMV někde kolem -5.

Logika za tímto měřením je jednoduchá. Různá saké mají po ukončení kvašení rozdílný obsah zbytkového cukru. Čím více cukru v saké zbylo, tím má vyšší hustotu. Hustometr je tedy méně ponořený a hodnoty na stupnici se pohybují v negativních číslech. Když je v saké cukru málo, tak má hustotu nižší a plovák je ponořený více. Na stupnici vidíme kladné hodnoty. Platí, že hodnoty nad nulou odpovídají spíše suchému saké a hodnoty pod nulou značí saké spíše sladké. Pozor, nula neznamená, že saké není sladké ani suché, nýbrž to, že má stejnou hustotu jako voda při 4°C.

Průměrné hodnoty smv

SMV se vždy uvádí jako celé číslo a v drtivé většině případů pohybuje mezi +15 až -15. Průměrné hodnoty pro jednotlivé prémiové kategorie jsou: honjozo +5,2, ginjo +4,5, junmai +4,2 a stolní saké +3,9. Takže průměrné SMV je mezi +4 a +5. Hodnoty +15 a více považujeme za extrémně suché. V Japonsku můžete běžně narazit na saké se SMV +20 i více. Obdobně hodnoty -15 a méně značí extrémně sladké saké.

Extrémně sladké saké se SMV -50
Ozeki Gokujo no Amakuchi se SMV -50 patří mezi extrémně sladká saké
Vliv obsahu kyselin na chuť

SMV udává hustotu saké a jako ukazatel sladké či suché chuti není samo o sobě příliš užitečné. Tato veličnina se původně používala pouze ve výrobě, aby měl sládek přehled, kolik cukru v moromi zbývá a podle toho náležitě upravil parametry fermentace. V praxi se podle něj můžeme spolehlivě orientovat pouze v extrémních případech. Když uvidím saké o SMV -10 a méně, mohu si být jistý, že bude chutnat sladce. Pokud bude mít na etiketě +8 a více, bude výrazně suché.

Jenže v saké není jen alkohol a cukr. To, jak vnímáme chuť saké, ovlivňují i další složky, hlavně množství kyselin. Saké obsahuje kyseliny (mléčnou, jablečnou, jantarovou, aminokyseliny) a jejich množství má vliv na chuť. Vyšší obsah kyselin přebije chuť cukru a saké se zdá sušší. Proto byla na základě SMV a obsahu kyselin vytvořena tabulka chutí, podle které se lze orientovat přesněji než podle SMV samotného.

Saké se dle SMV a obsahu kyselin dělí na čtyři základní typy: suché a lehké, suché a bohaté, sladké a lehké, sladké a bohaté
Tabulka chuti na základě SMV a obsahu kyselin.
Amakarado

V roce 1974 navrhla Japonská Společnost pro Kvašení složitou formuli, podle níž lze spočítat tak zvané amakarado – jak suché nebo sladké saké je. Pokud znáte SMV a obsah kyselin, můžete si amakarado spočítat de následujícího vzorce.

Amakarado = 193593 / (1443 + SMV) – 1,16 x obsah kyselin – 132,57

Čím vyšší číslo dostanete, tím sladší saké je. Tato formule byla natolik složitá, že se nikdy pořádně neprosadila a musíme se spokojit s méně názorným nihonshudem (SMV).

Suché nebo sladké?

Sladký se japonsky řekne amakuchi a suchý karakuchi. Na etiketě hledejte znaky 甘口 pro sladké saké a 辛口 pro suché saké. Saké, které má SMV +4 a více, se považuje za suché. Podobně saké, které má nihonshudo -4 a míň, se považuje za sladké. Suchost saké je definována jako nepřítomnost cukru. Jak jsme si řekli výše, je těžké pouze na základě znalosti parametrů, odhadnout chuť saké. Na to, jestli vnímáme chuť jako sladkou nebo suchou, mají kromě obsahu cukru, vliv i další faktory, jako například množství kyselin, vůně či obsah alkoholu. Sladké saké nepálí v krku a má zpravidla více umami. Suché saké více pálí po alkoholu (zejména v dochuti) a je více osvěžující. Suché saké se hodí jako doprovod k suši či sašimi nebo grilovanému masu a obecně je přátelštější ke konzumaci spolu s jídlem.

OCHUTNÁVKA SAKÉ TENGUMAI OD SHATA SHUZO

Dnešní ochutnávka saké Tengumai nás zavede do prefektury Išikawa. Išikawa leží na největším japonském ostrově Honšú při pobřeží Východního moře. Její podstatnou část tvoří poloostrov Noto, který jako roh trčí hluboko do oceánu. Na relativně malém území zde najdeme pláže i vysoké hory. Posvátná hora Hakusan se prudce zvedá do výšky 2702 m.n.m. Hlavním městem prefektury je Kanazawa, které se díky velkému množství dochovaných historických staveb a tradičních řemesel přezdívá malé Kjóto. Mezi nejznámější pamětihodnosti patří Kanazawský hrad, samurajská čtvrt Nagamači nebo klasická zahrada Kenroku-en, která se řadí mezi tři nejkrásnější zahrady v Japonsku. Říká se, že nahé suši „njotaimori“ pochází právě z Išikawy. Jedná se o nezvyklý způsob servírování suši na nahém ženském těle.

Pohled na horu Hakusan od komatsu
Posvátná hora Hakusan
Tanec démonů Tengu

V prefektuře Išikawa najdeme několik opěvovaných producentů saké. Mezi ně patří i Shata Shuzo, výrobce saké značky Tengumai. Tengu znamená „nebeský pes“ a jedná se o nadpřirozenou bytost z japonských lidových pověstí. Tito démoni mají lidskou podobu s opičími a ptačími rysy. Vyznačují se červenou pletí, dlouhým nosem a umí skvěle zacházet s mečem. Název Tengumai znamená tanec démonů Tengu a naznačuje, že po konzumaci tohoto saké budou i Tengu tancovat. Má vlastní zkušenost však tvrdí, že po vypití láhve Tengumai budete tancovat jako démoni spíš vy.

Nebeský pes (Tengu) bývá zobrazován s červenou pletí a dlouhým nosem
Maska zpodobňující démona Tengu (Nebeského psa)
Shata Shuzo

Shata Shuzo bylo založeno roku 1823 v přímořském městě Hakusan, které leží na úpatí stejnojmené hory. Ta patří mezi tři posvátné japonské hory. Zbylé dvě jsou Fudži a Tatejama. Pod vedením osmého kuramoto z rodiny Šata, Kazunary Šata, oslaví firma příští rok dvousté narozeniny. Byl to ovšem jeho předchůdce, Toširo Šata, který se v roce 1965 rozhodl upřednostnit kvalitu saké před kvantitou. Spolu s vrchním sládkem, jenž se jmenuje Saburo Naka, začali všechno saké vyrábět tradičními metodami yamahai a kimoto. Saburo Naka patří mezi čtyři přední toji z cechu Noto. Dnes jsou produkty řady Tengumai synonymem pro yamahai saké. Krátké video o Tengumai si můžete pustit zde.

Sládci při výrobě saké Tengumai
V Shata Shuzo se snaží vyrábět lahodné saké s důrazem na tradiční chuť a postupy. Obrázek od Shata Shuzo
lahodné saké s důrazem na tradici

Shata Shuzo ctí tradice. Jejich cílem je dělat lahodné saké rukama zkušených sládků, a zároveň zachovávat tradiční způsob výroby. Moderní metoda přípravy zákvasu využívá již hotovou kyselinu mléčnou, která se přidává do zákvasu, aby zahubila nežádoucí mikroorganismy. V případě yamahai a kimoto se čeká, až kyselina mléčná vznikne přirozeně působením laktobacilů. Takto vyrobené saké je kyselejší, má „divočejší“ chuťový profil a více umami. Více o různých typech zákvasů se můžete dočíst v dřívějším příspěvku zde. Shata Shuzo nefiltruje saké aktivním uhlíkem a nechávají ho před lahvováním zhruba rok dozrávat, proto si nápoj ponechává jantarově žlutou barvu. Suroviny pocházejí z prefektury Išikawa: rýže je z plání Kaga a voda z posvátné hory Hakusan.

Tengumai Junmai Yamahai

Kategorie: junmai, typ: yamahai, rice: Gohyakumangoku, stupeň omletí rýže: 60%, SMV: +4, kyselost: 1.9, obsah alcoholu: 16%

Tengumai Junmai Yamahai
Tengumai Junmai Yamahai má jantarově žlutou barvu, protože nebylo filtrováno aktivním uhlíkem a nějakou dobu zrálo v tanku. Fotografie od Misaké

Junmai yamahai je superstar z řady Tengumai. Nabízí skvělý poměr cena/výkon. Tohle proslulé saké se konzumuje ve velkém nejen v Japonsku, ale vyváží se do mnoha zemí světa. Zákvas se vyrábí časově náročnou metodou yamahai. Saké není filtrované aktivním uhlíkem. Jedná se o old-school saké jantarově žluté barvy. Vůně je typická pro yamahai a můžeme v ní zachytit ořechy, sušené ovoce, houby, mokré listí a náznak hnědého cukru. V chuti hledejte pudink, vlašské ořechy, jogurt. Saké má množství umami, výraznou kyselinku, temnou zemitost a suchou dochuť. Vše je v dokonalé harmonii. Toto tělnaté a vrstevnaté saké září při pokojové teplotě, ale skvěle chutná i teplé.

Tengumai Kimoto Junmai 75

Kategorie: junmai, typ: kimoto, odrůda rýže: neuvedeno, stupeň omletí rýže: 75%, obsah alkoholu: 17%

Tengumai Kimoto Junmai 75
Velká číslice 75 na etiketě naznačuje, že rýže byla omletá na pouhých 75%. Fotografie od Misaké

Toto saké je moje krevní skupina: bohatá chuť, spousta umami a vyšší obsah alkoholu. Velká číslice 75 na etiketě vyjadřuje stupeň omletí rýže, který je v tomto případě pouze 75%. Lze tedy očekávat, že před sebou máme saké, ze kterého bude umami doslova stříkat. Zákvas je vyroben metodou kimoto, která podobně jako yamahai zabere celý měsíc a navíc je náročná na manuální práci, protože sládci musí v pravidelných intervalech ručně rozmělňovat rýži palicemi na kaši.

Vůně je opět klasické kimoto nebo yamahai: houby, vlhké listí, vařená rýže a hnědý cukr. Saké je bohaté a tělnaté s vyšší vizkozitou a plnou chutí. Výraznější kyselinka je obalena silným umami rýže, ořechovými tóny a pomaleji doznívající dochutí. Temné, hluboké a lahodné saké.

Tengumai Honjozo

Typ: honjozo, odrůda rýže: nezvěřejněno, stupeň omletí rýže: 65%, obsah alkoholu: 15%

Tengumai Honjozo
Shata Shuzo do Honjoza přimíchává Junmai Yamahai, proto má lehce nažloutlou barvu. Fotografie od Misaké

Honjozo je saké, do kterého se během výroby přidává trochu čistého alkoholu a je většinou bezbarvé. Ne však Honjozo Tengumai. Tohle má nažloutlou barvu, protože Shata Shuzo i honjozo pojímá tradičně a přimíchává do něj junmai yamahai. Saké si ve výsledku zachovává osvěžující charakter honjoza, ale zároveň obsahuje více umami a nese zemité tóny yamahai.

Vůně je lehká a nasládlá, jako rýžová kaše s medem. Pocit v ústech je hedvábný. Saké je osvěžující s lehkou kyselinkou a citelným umami. Tohle honjozo má hloubku a divokost yamahai.