SKLADOVÁNÍ A TRVANLIVOST SAKÉ – DO KDY MUSÍM SAKÉ SPOTŘEBOVAT

  • Saké na rozdíl od vína nezná koncept dlouhodobého zrání
  • Saké jde do distribuce v okamžiku, kdy chutná nejlépe a měli byste ho co nejdříve zkonzumovat
  • Skladujte mimo dosah slunečního záření a v chladu
  • Měli byste ho vypít do jednoho roku od data výroby. Po otevření doporučuji vypít láhev do týdne.
  • Nepasterizované namazake byste měli vypít nejpozději do půl roku od data výroby

Skladování a trvanlivost saké je poněkud zapeklité téma. Pokud jste sem zavítali pouze pro radu ohledně spotřeby a nechcete číst celý článek, tak vám na rovinu řeknu, že saké byste měli vypít nejpozději do jednoho roku od data lahvování a nepasterizované namazake nejpozději do půl roku. Pokud láhev saké otevřete, doporučuji ji vypít do týdne (maximálně 14 dní) od otevření. Saké skladujte ve tmě a chladu.

Saké stěna
Přestože je bílé sklo nejlevnější, tak málokdy nejdete saké v bílé láhvi. Čím má láhev tmavší barvu, tím méně UV záření, které saké škodí, absorbuje. Fotografie od oonnuuoo.
Saké je určeno k okamžité spotřebě

Občas se setkávám s tím, že si známí přivezou jako jako suvenýr ze zájezdu do Japonska láhev saké, kterou si dlouhé roky šetří pro slavnostní příležitost. To je špatně, protože saké není určené pro dlouhodobé uchovávání. Lepší je vypít saké ještě v Japonsku nebo co nejdříve po návratu domů.

Dále se mi stává, že si v e-shopu objednám saké a když ho naliju do sklenice, tak je žluté, přestože mělo být bezbarvé. Navíc chuť nese náznaky zralého saké (karamel, ořechy, rozinky). To je znamením, že mi obchodník prodal saké, které leželo dlouho v regále a zárověň nebylo správně skladované. Vždy si před nákupem u obchodníka ověřte, jaké je datum výroby, jak saké skladuje, a pokud to jde, tak jestli plulo z Japonska v chlazeném kontejneru. Pokud najdete poctivého obchodníka s čerstvým a správně uskladněným saké, tak se ho držte! Saké starší než jeden rok bych kupoval pouze se slevou a na vlastní nebezpečí.

Datum výroby

Saké má poměrně vysoký obsah alkoholu, a pokud nedošlo k poškození obalu a kontaminaci, tak se nemůže zkazit, protože žádné bakterie v něm nepřežijí. Z tohoto důvodu na něm často nenajdete datum spotřeby, nebo je tam štědře uvedeno třeba 10 let. Jediné datum, které tam většinou uvidíte, je datum lahvování. Japonský zákon ukládá povinnost uvádět datum, kdy jde saké do distribuce, protože je třeba ho zdanit. Jedná se většinou o datum lahvování, protože saké, které dozrávalo několik měsíců v tanku, se stočí do lahví, na ty se nalepí etikety a šup s nimi do kamionů. Tato povinnost nevzniká u saké, které je určené pro export, takže mimo Japonsko nemusíte na etiketě najít ani tento údaj.

Když se saké nemůže zkazit, tak proč ho mám spotřebovat do jednoho roku?

Saké se od vína liší v tom, že u něj (až na pár výjimek) neexistuje koncept dlouhodobého zrání. Většina saké zraje v tanku půl roku, aby se chuť trochu zakulatila, a potom jde do lahví a do obchodní sítě. Saké jde do distribuce v okamžiku, kdy chutná nejlépe. Když ho necháte sedět další rok v regále, tak saké degraduje, mění se jeho chuť a vůně. Po nějakém čase už nemusí chutnat tak, jak vrchní sládek mínil.

Některá saké nezrají vůbec a pouze malé procento tvoří tak zvané koshu, které zraje 3 a více let. I v těchto případech je délka zrání promyšlená a výrobci vypouštějí produkty na trh ve stavu, v jakém bychom je měli vypít.

Různé příčiny degradace saké
Čas

S ubíhajícím časem každé saké žloutne a hnědne. Na vině je Maillardova reakce probíhající mezi cukry a aminokyselinami. Obě sloučeniny jsou v saké hojně obsaženy a změna barvy je nevyhnutelná. Jakmile si nalijete skleničku a vidíte odstín žluté či hnědé, tak buď je saké nefiltrované nebo v něm již nějakou dobu probíhá Maillardova reakce. Čím je obsah cukrů a aminokyselin vyšší, tím rychleji bude saké žloutnout. Z prémiových kategorií nejrychleji žloutne junmai-shu a honjozo, protože méně leštěná rýže znamená více aminokyselin.

Světlo

Barva se mění také působením ultrafialových paprsků, které jsou součástí mimo jiné i slunečního záření. Čím je barva láhve tmavší, tím méně UV záření absorbuje. Z toho důvodu se mnoho výrobců vyhýbá láhvím z bílého skla, přestože jsou levnější. Na přímém slunci může saké zežloutnout během několika hodin. Vlivem UV paprsků dochází navíc k degradaci chutě a vůně. V saké totiž vzniká mercaptan, který způsobuje nepříjemný zápach, který mnozí přirovnávají ke hnijícímu zelí, zpálenému dřevu nebo starým ponožkám.

Bary a restaurace často uchovávají citlivější saké tak, že láhev obalí novinami. Noviny totiž spolehlivě zastaví ultrafialové paprsky, které by mohly poškodit kvalitu saké. Fotografie od Misaké.
Teplota

Vyšší teplota proces žloutnutí také urychluje a navíc napomáhá vzniku zápachu, který se nazývá hine-ka (mix vůní nakládaných okurků, karamelu, koření a ořechů). Takto zasažené saké může chutnat po staré rýži nebo zkaženém obilí. Ovocné aroma se vytrácí a saké je nahořklé.

V případě namazake, kde neproběhla pasterizace, se tento zápach nazývá nama hine-ka. A postupem času se projeví, i když máme saké uloženo v lednici. Takto zasažené saké je cítit nepříjemně sladkou vůní a plave v něm usazenina. Proto doporučuji vypít namazake co možná nejrychleji.

Vzduch

Pokud máte láhev již otevřenou, tak saké degraduje i při styku se vzduchem. Já sám většinou vypiju láhev saké na třikrát během jednoho týdne. Stihnu si tak užít, jak se chuť saké s časem mění. S přáteli padne láhev saké během jednoho večera. Lze koupit vakuové uzávěry, které nasadíte na nedopitou láhev a vyčerpáte z ní vzduch. Pro domácí užití mi přijdou zbytečné a saké raději rychle vypiju.

Skladování

Z výše uvedeného plyne, že saké by se mělo skladovat mimo dosah slunečního záření a v lednici. Jenom tak zamezíte degradaci vůně, chutě a barvy. Nepasterizované namazake byste měli skladovat při teplotě do 5°C, abyste co možná nejvíce zpomalili procesy, které v něm probíhají a negativně ovlivňují jeho vlastnosti.

Jak poznám zkažené saké?

Nejdříve se podívejte, jakou má barvu. Pokud je nažloutlá a víte , že se nejedná o nefiltrované saké, tak již došlo k degradaci. Většina lahví není bezbarvá, takže musíte saké nejdříve nalít do sklenice. Pokud v saké, které není nigorizake, šumivé saké nebo origarami, plave usazenina, tak je to signál, že něco není v pořádku. O stylech saké jako nigori nebo šumivé jsem psal zde.

Čichněte si. Pokud cítíte spálené dřevo, hnilobu, kvasnice, sýr nebo jogurt, často se jedná o znak zkaženého namazake.

Ochutnejte. Pokud saké chutná jako parmezán a přijde vám nepitelné, nepijte ho.

VÝROBA KOJI

  • Výroba koji má největší vliv na kvalitu výsledného saké
  • Cílem koji je dodat enzymy, které rozkládají škrob v rýži na cukr
  • Příprava koji trvá dva dny
  • V případě souhazegata koji plíseň výrazně pokrývá povrch rýžového zrna a prorůstá dovnitř, zatímco u tsukihazegata koji pokrývá plíseň povrch sporadicky a prorůstá hluboko do nitra zrna

V branži se traduje: “Ichi: koji. Ni: moto. San: tsukuri.” V překladu to znamená: Na prvním místě je koji, na druhém zákvas a na třetím kvasná směs. Výroba koji je mnohými odborníky v oboru považována za nejdůležitější krok ve výrobě saké, protože má největší vliv na kvalitu výsledného nápoje. Proto je přípravě koji věnována obrovská péče.

Toji soustředěně rozprašuje výtrusy plísně na vařenou rýži
Toji soustředěně rozprašuje výtrusy kropidláka rýžového na uvařenou rýži. Fotografie od Dewazakura Shuzo.

Termín koji označuje uvařenou rýži, která je pokrytá a prorostlá ušlechtilou plísní kropidlákem rýžovým (aspergillus oryzae, koji-kin). O této plísni si můžete přečíst v příspěvku zde. Pozor, nesmíme zaměňovat termíny koji (vařená rýže porostlá plísní) s koji-kin (plíseň koji).

role koji ve výrobě saké

Uvařená rýže má vysoký obsah škrobu, ale chybí jí cukr, který by kvasinky mohly měnit na alkohol. Hlavním cílem přípravy koji je dodat enzymy, které dokážou rozložit škrob v rýži na cukr. Kromě toho koji poskytuje kvasinkám důležité živiny a dodává saké některé chuťové složky (aminokyseliny, vitamíny, peptidy). Čím více koji, tím více umami. Obyčejně tvoří její podíl 20% – 25% z celkového objemu vařené rýže. Aby saké mohlo být označeno jako prémiové, nesmí být podíl koji menší než 15%.

Jak probíhá výroba koji

Výroba koji trvá dva dny. Jelikož tento proces vyžaduje vysokou teplotu (32-38°C) a vlhkost (70-90%), tak probíhá ve zvláštní místnosti zvané koji-muro (koji pokoj). Stěny koji-muro jsou obložené cedrovým dřevem (ve skutečnosti se jedná o kryptomerii, ale název japonský cedr je více zažitý) a pokoj trochu připomíná saunu. Uvnitř lze pečlivě ovládat teplotu a vlhkost. Celý proces lze rozdělit na dvě části: práci na stole a práci v šuplících.

Proces výroby koji
Proces výroby koji lze rozdělit na práci na stole a na práci v šuplíkách. Obrázek od Sake Service Institute.
Práce na stole

Práce na stole má za cíl na vařené rýži rozmnožit plíseň koji, a to ve čtyřech úkonech. Hikikomi: kurabito přinesou uvařenou rýži, která schladla na 34-36°C do koji-muro, položí ji opatrně na stůl a zakryjí prostěradlem, aby se teplota rovnoměrně rozložila. Tanezuke a tokomomi: zaměstnanci rozdrolí hrudky uvařené rýže, rozprostřou ji po stole a soustředěně na ni sypou výtrusy kropidláka rýžového (tanezuke). Poté rýži promíchají, aby se spóry dostaly ke všem zrnkům (tokomomi). Kurabito dají rýži znovu na hromadu a zakryjí prostěradlem, aby zabránili prudkému poklesu teploty a vysoušení. Teplota rýže po tokomomi je důležitý ukazatel, podle kterého toji odhaduje, jak rychle bude plíseň na rýži růst. Kirikaeshi: po půl dni začíná rýže osychat a zrnka jsou slepená a tvrdá. Sládci hrudky opět rozbijí , uloží na hromadu a znovu zakryjí prostěradlem. Mori: po dalším téměř půl dni jsou na rýži zjevná ložiska plísně, která vypadají jako bílé skvrnky. Kurabito uloží rýži do menších dřevěných šuplíků, aby mohli snadněji kontrolovat její teplotu a nedošlo k přehřátí způsobenému množením plísně.

Kurabito pečlivě rozprostírají rýži na stole
Kurabito pečlivě rozbíjejí hrudky rýže a rozprostírají ji rovnoměrně po stole. Fotografie od Hakkaisan.
Práce v šuplících

Práce v šuplících má za cíl pokračovat v optimálním rozrůstání plísně a podporovat vznik potřebných enzymů. Sestává ze tří úkonů. Naka-shigoto: teplota rýže se pohybuje mezi 34-36°C a sládci ji pravidelně promíchávají, aby nedošlo k přehřátí a následnému zastavení růstu plísně. Shimai-shigoto: po několika hodinách teplota rýže vystoupá na 37-39°C. Kurabito ji znovu promíchají a udělají v ní řádky, aby zvětšili povrch, čímž vyrovnají teplotu a zabrání přehřátí. Dekoji: po dalších 8 – 12 hodinách vynesou zaměstnanci koji ven a rozprostřou ji, aby teplota rýže klesla a plíseň přestala růst.

Automatická linka na výrobu koji

V sedmdesátých letech se na trhu objevila automatická linka na výrobu koji, do které stačilo dát uvařenou rýži a výtrusy kropidláka, nastavit správně teplotu a zmáčknout start. Vzniklá koji byla sušší než při ruční výrobě, protože rýži v přístroji ohříval přímo teplý vzduch. V prvním desetiletí dvacátého prvního stolení se podařilo tento problém odstranit a moderní linky dokáží vyrobit kvalitní koji rychle a bez námahy. Dnes existují zcela automatické stroje, kdy na jednom konci kurabito vloží potřebné suroviny a po 42 hodinách se vrátí a z konce druhého odnáší v kýblech hotovou koji. I přes to mnoho toji nenechá dopustit na ruční výrobu a pro prémiové produktové řady téměř výhradně dělají koji manuálně. Výroba koji je totiž pořád více umění a intuice než věda.

Toji Takahashi ze Saiya Shuzoten sype výtrusy plísně koji do automatické linky. Fotografie od Saiya Shuzoten.
Když je koji hotová

Hotová koji vypadá jako rýže s tenkou vrstvou bílé polevy. Aroma a chuť jsou lehce nasládlé. Vůně připomíná jedlé kaštany. Existují dva typy koji: souhazegata koji a tsukihazegata koji. Když je povrch rýže bohatě pokrytý a plíseň prorůstá i dovnitř, jedná se o souhazegata koji. Používá se většinou pro zákvas nebo pro saké výrazné a bohaté chuti, protože má silné sacharifikační vlastnosti. V případě tsukihazegata koji plíseň pokrývá povrch sporadicky, ale plně prorůstá do hlouby zrna. Nemá tak silné sacharifikační vlastnosti, a proto se používá pro saké lehčí a čistší chuti. Toji vybírá typ koji (většinou však poměr obou druhů) podle toho, jakého saké chce dosáhnout. Dociluje toho regulací vlhkosti a teploty. Pokud je prostředí sušší, tak plíseň směřuje z povrchu do nitra, kde je rýže vlhčí. Běžně se používá kombinace obou typů koji. Souhazegata koji má tendenci silně sacharifikovat hned od začátku a hodí se pro silnou a rychlou fermentaci. Tsukihazegata koji se hodí pro delší kvašení za nižších teplot, protože plíseň je spíš uvnitř než na povrchu. Proto se využívá u typů saké, které kvasí déle, jako jsou ginjo a daiginjo.